Lobby seems to be the hardest word

 In Geen categorie

In deze tweede masterclass nodigden Marcel Koning, raadslid en voorzitter raadscommissie Bedrijvigheid, Mieke van de Beek van het Amersfoorts Business Team en Nadine de Roode van de griffie ons uit voor een kijkje achter de schermen bij stadhuis Amersfoort. Hoe wordt beleid gemaakt, en vooral ook beïnvloed? Welke rol spelen B&W, de raadsfracties en de ambtelijke werkgroepen? Noem het publiek-private kennisuitwissellng of lobbyen. Niemand heeft de wijsheid alleen in pacht. Ook raadsleden niet. Dus wat zijn de ideale contactmomenten en met welke middelen dring je door in de black box die ‘de gemeente’ voor veel ondernemers is?

Verstandshuwelijk
Veel ondernemers zien de relatie met de gemeente als een verstandshuwelijk. Je kunt er maar beter zo weinig mogelijk mee te maken hebben. Toch weten échte masters, dat je aan gemeentelijke contacten niet ontkomt. Of het nu gaat om een vergunning, om netcongestie, de bereikbaarheid van je bedrijf of een prettige werkomgeving. Je bedrijfsvoering hangt er soms vanaf. Hoe pak je het dan aan? Hoe krijg je jouw onderwerp onder de aandacht en hoe beïnvloed je beleid. Bij welk ‘loket’ moet je zijn?

Woestijn
Mieke van de Beek vertelde dat Amersfoorts Business Team min of meer de poortwachter is voor ondernemersvragen. Zij proberen de link te leggen met de betreffende personen binnen de gemeente, maar ook met een de gemeente verbonden organisaties zoals citymarkering. “Als er echt iets aan de hand is, zijn de lijnen in Amersfoort kort, aldus Mieke. Ik zie dat ook weleens anders.”

Marcel Koning ging hierna dieper in op de (samen)werking tussen gemeenteraad, college en het ambtelijk apparaat. Hoe wordt beleid gemaakt? Hoe werken amendementen en moties. Wat is een duaal stelsel en waarom zijn vanuit een coalitieakkoord dat kan rekenen op een meerderheid toch nog zoveel debatten. En niet onbelangrijk: hoe krijg je jouw onderwerp op de agenda van de gemeenteraad en hoe beïnvloed je de besluitvorming. Om het even heel concreet te maken: welke middelen heb ik om mijn stem te laten gelden? Bij wie kan ik vragen indienen, wanneer kan ik ‘inspreken’, en: wat moet ik vooral niet doen om geen roepende in de woestijn te worden?

We prikten een vorkje mee met de raad, voordat die de arena die avond betraden. De liefhebbers namen plaats op de publieke tribune. Het was een bijzonder én leerzaam kijkje achter de schermen, waarbij we op z’n minst enig begrip hebben begrepen voor het politiek bedrijf, maar nu ook beter weten hoe we onze boodschap op gemeentelijk niveau onder de aandacht kunnen brengen.

Bekijk hier de presentatie van Mieke
Bekijk hier de presentatie van Marcel

Tekst: Bert van Weert
Foto’s: Arthur Scherpenzeel

Neem contact op

Je kunt ons een e-mail sturen en we nemen zo snel mogelijk contact met je op.